FINSAM
Startsidan Anpassa Om webbplatsen Hjälp

SUS

Samordningsförbund

Kontaktuppgifter samordningsförbund

Här hittar du kontaktuppgifter till samordningsförbund samt de olika nätverk som finns för förbunden. Önskar du få ut ett meddelande till alla förbund på listan kan du maila oss på finsam@forsakringskassan.se och få en sammanställd e-postlista.

Har samordningsförbundets kontaktuppgifter ändrats? Skicka ändringar eller synpunkter till finsam@forsakringskassan.se

 

nerpilKontaktuppgifter till samordningsförbund

nerpilKontaktuppgifter till samordningsförbundens nätverk

nerpilMötestider för nätverken

 

Kontaktuppgifter till samordningsförbund

nerpilBlekinge
nerpilDalarna
nerpilGotland
nerpilHalland
nerpilJämtland
JönköpingJönköping
nerpilKalmar
nerpilKronoberg
nerpilNorrbotten
nerpilSkåne
nerpilStockholm
nerpilSödermanland
nerpilUppsala
nerpilVärmland
nerpilVästerbotten
nerpilVästernorrland
nerpilVästmanland
nerpilVästra Götaland
nerpilÖrebro
nerpilÖstergötland

 

Blekinge

Samordningsförbundet i Blekinge
Olof Sjölin, förbundschef
Telefon: 0722-143 343
E-post: finsam@finsam-blekinge.se
Webbplats: finsam-blekinge.se

Dalarna

Finsam Västerdalarna
Ritva Pettersson, samordnare/verkställande tjänsteman
Telefon: 0280-186 79 (mobil anknytning)
E-postadress: ritva.pettersson@malung-salen.se

NedanSiljans Samordningsförbund
Sylvia Paulsson, verkställande tjänsteman
Telefon: 070 - 222 1807,0241 - 154 72
E-post: sylvia.paulsson@gagnef.se
Webbplats: http://finsamnedansiljan.se

Norra Dalarnas samordningsförbund
Gunnar Olsson, verkställande tjänsteman
Telefon: 0250-262 99
E-post: gunnar.ohlsson@mora.se

Samordningsförbundet Finsam-Borlänge
Sune Hemmingsson, verkställande tjänsteman
Telefon: 0243 - 79 96 37, 070- 217 07 46
E-post: sune.hemmingsson@forsakringskassan.se

Samordningsförbundet Finsam-Falun
Petra Palmestål, verkställande tjänsteman
Telefon: 023-82635, 29250
E-post: petra.palmestal@falun.se
Webbplats: www.finsam-falun.se

Södra Dalarnas Samordningsförbund
Lena Borgs, verkställande tjänsteman
Telefon: 0226-645 648, 0706-450 195
E-post: lena.borgs@avesta.se
Webbplats: www.finsamsodradalarna.se

Västerbergslagens samordningsförbund
Lena Rosén, samordnare
Telefon: 0240-161 06, 0730-21 04 06
E-post: lena.rosen@finsamvb.se
Webbplats: www.finsamvb.se

 

Gotland

Samordningsförbundet Finsam-Gotland

Eva Jupiter, samordnare
Telefon: 0498 - 269691, 070 - 4476716
E-post: eva.jupiter@forsakringskassan.se
Webbplats: www.finsamgotland.se

uppilUpp

Halland

Samordningsförbundet Halland

Samuel Grahn, förbundschef
Telefon: 035-13 81 70, 0723- 22 81 70
E-post: samuel.grahn@sfhalland.se
Webbplats: www.sfhalland.se

Jämtland

Samordningsförbundet Jämtlands län
Åke Rönnberg, förbundschef
Telefon: 063-14 47 43, 070-385 02 12
E-post: ake.ronnberg@zonline.se
Webbplats: www.samjamt.se

uppilUpp

Jönköpings län

Samordningsförbunden i Jönköpings län
Webbplats: www.finsamjonkopingslan.se

Finnvedens samordningsförbund
Peter Hedfors, ansvarig tjänsteman
Telefon: 072-741 58 00
E-post: finsam@gnosjo.se

Höglandets Samordningsförbund
Boo Hedbrant, förbundschef
Telefon: 076 - 723 31 17
E-post: hoglandetssamordningsforbund@nassjo.se

Samordningsförbundet Södra Vätterbygden
Peter Hedfors, ansvarig tjänsteman
Telefon: 072-741 58 00
E-post: samordning.sv@jonkoping.se

Kalmar

Samordningsförbundet i Kalmar län
Hans Eriksson, verkställande tjänsteman
Telefon: 072-526 88 73
E-post: hans.eriksson@vimmerby.se
Webbplats: www.samordningsförbundet-kalmar-län.se


Kronoberg

Finsam Alvesta samordningsförbund
Annika Flyboo, ansvarig tjänsteman
Telefon: 0472-151 83, 070-266 58 76
E-post: annika.flyboo@alvesta.se

Anna-Lena Andersson, ansvarig tjänsteman
Telefon: 0472-152 90, 070-266 58 65
E-post: a.l.andersson@alvesta.se
Webbplats: www.finsamalvesta.se

Markaryds Samordningsförbund
Camilla Eneroth, samordnare
Telelefon: 0433 - 721 99, 073-085 82 00
E-post: camilla.eneroth@markaryd.se

Växjö samordningsförbund
Kerstin Petersson, förbundssamordnare/ansvarig tjänsteman
Telefon: 0470-78 88 86
E-post: kerstin@vaxjosamordningsforbund.se

Mari-Anne Edvardsen, samordnare
Telefon: 0470-78 88 86
E-post: marie-anne@vaxjosamordningsforbund.se

Webbplats: www.vaxjosamordningsforbund.se

uppilUpp

Norrbotten

Samordningsförbundet Activus Piteå
Jan Renberg
Telefon: 070 - 693 11 69
E-post: jan.renberg@nll.se

Samordningsförbundet Consensus Älvsbyn
Rigmor Norén
Telefon: 070-677 78 12
E-post: rigmor.noren@edu.alvsbyn.se

Samordningsförbundet Pyramis Luleå
Ann-Margret Bengtsson, verkställande tjänsteman
Telefon:0920-453 847
E-post: ann-margret.bengtsson@amf.lulea.se

uppilUpp

Skåne

Samordningsförbunden i Skåne län
Webbplats: www.samordningiskane.se

Bjuvs samordningsförbund
Vakant, förbundssamordnare
Webbplats: www.bjuvssam.se

FINSAM i Malmö
Raja Sundman, förbundschef
Telefon: 0702-10 61 10
E-post: rajasundman@finsamimalmo.se, finsam@finsamimalmo.se
Webbplats: www.finsamimalmo.se

Lunds samordningsförbundet
Bengt Selander, förbundssamordnare
Telefon: 0734-485 395
E-post: bengt.selander@lund.se

Samordningsförbundet Burlöv-Staffanstorp
Monika S Amaral, förbundssamordnare
Telefon: 046-2871792
E-post: monika.amaral@staffanstorp.se

Samordningsförbundet Finsam i Helsingborg
Karin Herron Sjöholm, förbundschef
Telefon: 0732-315 217
E-post: karin.herronsjoholm@helsingborg.se
Webbplats: www.finsamhelsingborg.se

Samordningsförbundet Finsam Kävlinge - Lomma
Karin Rangin, Förbundssamordnare
Telefon: 0708-445946
E-post: karin.rangin@telia.com
Webbplats: www.finsamkavlingelomma.se

Samordningsförbundet Höganäs
Anneli Söderhjelm, förbundssamordnare
Telefon: 042- 33 77 66, 070-2922839
E-post: anneli.soderhjelm@hoganas.se

Samordningsförbundet i Trelleborg
Fredrik Grubb, samordnare
Telefon: 0708-833 933
E-post: fredrik.grubb@samordningtrelleborg.se
Webbplats: www.samordningtrelleborg.se

Samordningsförbundet Landskrona-Svalöv
Jasmina Kicara Barucija, samordnare
Telefon: 0418-47 33 08, 0733-47 33 08
E-post: jasmina.kb.finsam@landskrona.se

Samordningsförbundet MittSkåne
Janet Winslott, förbundssamordnare
Mobil: 0727-00 48 38
E-post: janet@finsammittskane.se
Webbplats: www.finsammittskane.se

Samordningsförbundet Nils
Bengt Persson, samordnare
Telefon: 010-119 76 12
E-post: bengt.persson@forsakringskassan.se
Webbplats: www.samordningsforbundet-nils.se

Samordningsförbundet Skåne Nordost
Matts Daludd, förbundschef
Telefon: 0721-82 03 64
E-post: matts.daludd@sfsno.se
Webbplats: www.sfsno.se

Samordningsförbund Sydöstra Skåne
Karin Englund, förbundschef
Telefon: 0417-189 92, 0709-958292
E-post: karin.englund@finsamsos.se
Webbplats: www.finsamsos.se

Samordningsförbundet i Åstorp
Anita Månsson, förbundssamordnare
Telefon: 042 - 64 116 
E-post: anita.mansson@astorp.se
Webbplats: www.finsamastorp.se

uppilUpp

Stockholm

Samordningsförbundet i Botkyrka, Huddinge och Salem
Elin Asplund, verkställande tjänsteman
Telefon: 08-530 635 65, 073-421 85 08
E-post: elin.asplund@huddinge.se
Webbplats: www.samordningsforbundethbs.se

Samordningsförbundet i Södertälje
Hans Carlsson, samordningschef
Telefon: 070-363 85 00
E-post: hans.carlsson@sfris.se
Webbplats: www.sfris.se

Samordningsförbundet i Värmdö
Gunilla Borgh, samordnare
Telefon: 08-570 475 57, 070-413 94 42
E-post: gunilla.borgh@varmdo.se
Webbplats: www.samordningsforbundetvarmdo.se

Samordningsförbundet Välfärd i Nacka
Henrik Feldhusen, förbundschef
Telefon: 08-718 77 76
E-post: henrik.feldhusen@nacka.se
Webbplats: www.nackavarmdo.se

Samordningsförbundet Östra Södertörn
Ritva Widgren, förbundschef
Telefon: 08 - 606 8241
E-post: ritva.widgren@haninge.se
Webbplats: www.samordningsforbundetostrasodertorn.se

 

uppilUpp


Södermanland

Samordningsförbundet RAR i Södermanland
Ola Wiktorson, förbundschef
Telefon: 070 - 508 00 47
E-post: ola@rarsormland.se
Webbplats: www.rarsormland.se

uppilUpp

 

Uppsala

Samordningsförbundet Uppsala län
Magnus Arvidson, Förbundschef
Telefon: 018-18 58 49
magnus.arvidson@finsamuppsala.se
Webbplats: www.finsamuppsala.se


uppilUpp

Värmland

Samordningsförbunden i Värmland
Webbplats: www.finsamvarmland.se/

Arvika Eda Samordningsförbund

Maria Setterberg, Verkställande tjänsteman
Telefon: 070-288 84 08
E-post: maria.setterberg@forsakringskassan.se

Finsam Filipstad, Storfors
Kristina Steijner
Telefon: 0590-612 64, 070-437 00 55
E-post: kristina.steijner@filipstad.se

Fryksdalens samordningsförbund

Ann-Marie Berg, Verkställande tjänsteman
Tel: 010-48 61 239
E-post: ann-marie.berg@arbetsformedlingen.se
Webbplats:www.fryksam.se

Klarälvdalens samordningsförbund
Roger Nilsson, tjänsteman
Telefon: 0552 - 109 58 , 070 - 563 99 96
E-post: roger.nilsson@forshaga.se
Webbplats: www.klasam.se

Samordningsförbundet Samspelet
Meta Fredriksson-Monfelt, örbundschef
Telefon: 054-540 50 44, 070-690 90 83
E-post: meta.fredriksson-monfelt@karlstad.se
Webbplats: www.samspelet.se

uppilUpp

Västerbotten

Samordningsförbundet i Lycksele
Stig-Lennart Karlsson, förbundschef
Telefon: 0950-167 37, 070-265 05 95
E-post: stig-lennart.karlsson@lycksele.se
Webbplats: www.samordningsforbund.se

Samordningsförbundet Skellefteå
Stellan Berglund
Telefon: 0910 - 734624 , 070- 589 06 53
E-post: stellan.berglund@skelleftea.se
www.samordningsforbund.se

Samordningsförbundet i Umeå
Mikael Holmlund, förbundschef
Telefon: 090-16 4116, 070-592 8377
E-post: mikael.holmlund@umea.se
Webbplats: www.samordningsforbund.se

uppilUpp


Västernorrland

Samordningsförbundet Härnösand-Timrå
Bodil Mattsson
Telefon: 060-163162, 070-1905142
Timrå kommun
861 82 Timrå
E-post: bodil.mattsson@timra.se

Samordningsförbundet i Kramfors
Åke Johansson, förbundschef
Telefon: 0612-808 50, 070-543 40 61
E-post: ake.s.johansson@finsamsolleftea.se
Webbplats: www.finsamkramfors.se

Samordningsförbundet Sollefteå
Åke Johansson, förbundschef
Telefon: 070-543 40 61
E-post: ake.s.johansson@finsamsolleftea.se
Webbplats: www.finsamsolleftea.se

Samordningsförbundet i Sundsvall
Jan Andersson, verkställande tjänsteman
Telefon: 070-630 55 57
E-post: jan.andersson@sundsvall.se

Samordningsförbundet i Örnsköldsvik
Pär Eriksson, verkställande tjänsteman
Telefon: 0660-886 30, 070-620 84 91
E-post: per.eriksson@ornskoldsvik.se
Webbplats: www.ornskoldsvik.se/samordningsforbundet

uppilUpp


Västmanland

Norra Västmanlands Samordningsförbund
Jonas Wells, samordnare
Telefon: 0736 - 498 499
E-post: jonas.wells@fagersta.se
Webbplats: www.samordningnv.se

Samordningsförbundet Västerås

Ann-Kristin Ekman, samordnare
Telefon: 021-39 21 45, 0765-69 06 52
E-post: ann-kristin.ekman@vasteras.se

Webbplats: www.samordningvasteras.se

Samordningsförbundet Västra Mälardalen
Linda Anderfjäll, samordnare
Telefon: 073-662 89 63
E-post: linda.anderfjall@koping.se
Webbplats: www.samordningvm.se

uppilUpp


Västra Götaland

Samordningsförbund i Västra Götaland
Webbplats: www.samverkanvg.se

Samordningsförbundet Ale, Kungälv, Stenungsund och Tjörn
Per Liljebäck, förbundschef
Telefon: 0703 - 05 27 04
E-post: per.liljeback@forsakringskassan.se
Webbplats: www.sofvg.se/alvochkust

Samordningsförbundet Bengtsfors, Åmål, Dals-Ed Säffle, Årjäng "BÅD-ESÅ"
Ulrica Sandzen, ansvarig tjänsteman
Telefon: 0531-526929
E-post: ulrica.sandzen@bengtsfors.se

Samordningsförbundet Falköping/Tidaholm
Margaretha Eriksson, förbundschef
Telefon: 0515-88 71 35 alt. 070-674 50 35
E-post: margaretha.eriksson@falkoping.se

Samordningsförbundet Göteborg Centrum
Veronica Strömsten, förbundschef
Telefon: 031-366 46 57, 0725-39 14 27
E-post: veronica.stromsten@vastra.goteborg.se

Samordningsförbundet Göteborg Hisingen DELTA
Ola Andersson, förbundschef
Telefon: 031 - 366 66 95, 070 305 27 55
E-post: ola.andersson@vastrahisingen.goteborg.se
Webbplats: www.samordningsdelta.se

Samordningsförbundet Göteborg Nordost
Henrik Svedberg, förbundschef
Telefon: 010-487 01 12
E-post: henrik.svedberg@arbetsformedlingen.se

Samordningsförbundet Göteborg Väster
Karin Alstersjö, förbundschef
Telefon: 010-486 02 78
E-post: karin.alstersjo@arbetsformedlingen.se
Webbplats: www.samordningsforbundetvaster.goteborg.se

Samordningsförbundet Mölndal, Partille, Härryda, Lerum och Alingsås
Charlotte Axelsson, förbundschef
Telefon: 0702- 66 69 77
E-post: charlotte.axelsson@molndal.se

Samordningsförbundet Norra Bohuslän
Gudrún Emilsdóttir, förbundschef
Telefon: 010-119 7708
E-post: gudrun.emilsdottir@forsakringskassan.se

Samordningsförbundet Norra Skaraborg
Annica Gustavsson, ansvarig tjänsteman
Telefon: 0551 - 361 71, 0708 - 36 00 19
E-post: annica.gustavsson@gullspang.se

Samordningsförbundet SkövdeHjoTiBorg
Tomas Rosenlundh, förbundsdirektör
Telefon: 070 - 561 79 79
E-post: tomas.rosenlundh@mpmail.se

Samordningsförbundet Trollhättan, Lilla Edet och Grästorp
Ann Kickeus, förbundschef
Telefon: 0520-49 69 49, 073-847 37 00
E-post: ann.kickeus@trollhattan.se

Samordningsförbundet Uddevalla, Orust och FärgelandaGudrún Emilsdóttir, förbundschef
Telefon: 010-119 7708
E-post: gudrun.emilsdottir@forsakringskassan.se

Samordningsförbundet Vänersborg och Mellerud
Per-Henrik Larsson, förbundschef
Telefon: 0703 – 65 07 50
E-post: per-henrik.larsson@vanersborg.se

Samordningsförbundet Västra Skaraborg
Janet Wohlfarth, förbundschef
Telefon: 070 – 244 59 99
E-post: janet.wohlfarth@svsfinsam.se
Webbplats: www.svsfinsam.se

Sjuhärads samordningsförbund
Anna Fagerfors, förbundschef
Telefon: 0708 - 85 41 76
E-post: anna.fagefors@sjuharadssamordningsforbund.se

uppilUpp


Örebro

Samordningsförbund i Örebro
Webbplats: http://www.finsamorebrolan.se/

FINSAM Lekeberg och Örebro
Jane Berggren, förbundschef
Telefon: 073-071 11 91
E-post: jane.berggren@finsamorebro.se

Samordningsförbundet i Degerfors/Karlskoga
Mari Cedervall, verkställande tjänsteman (på plats från 1 november 2013)
Telefon: 070-383 53 59
E-post: mari.cedervall@finsam.eu

Samordningsförbundet i norra Örebro län, SOFINT
Mari Grönlund, verkställande tjänsteman
Telefon: 010 - 487 55 38
E-post: mari.gronlund@sofint.se

Samordningsförbundet Sydnärke
Raéd Shaqdih, verkställande tjänsteman
Telefon: 070-321 83 49
E-post: raed.shaqdih@kumla.se

uppilUpp


Östergötland

Samordningsförbund i Östergötland
Webbplats: http://www.samordning.org/

Finspångs Samordningsförbund
Sandra Lundqvist Medén, förbundschef
Telefon: 072-720 01 89
E-post: sandra.lundqvist-meden@finspang.se

Mjölby - Ödeshög - Boxholm Samordningsförbund
Lena Elf, samordnare
Telefon: 0142 - 857 14, 070 - 377 69 30
E-post: lena.elf@mjolby.se

Motala/Vadstena Samordningsförbund
Madeleine Öberg, samordnare
E-post: madeleine.oberg@motala.se

Samordningsförbundet Centrala Östergötand
Åsa Swenson, förbundschef
Telefon: 070-326 02 32
E-post: asa.swenson@linkoping.se

Samordningsförbundet Östra Östergötland
Peter Johansson, förbundschef
Telefon: 011-15 11 03, 073-0202 116
E-post: peter.johansson@norrkoping.se

 

Kontaktuppgifter till samordningsförbundens nätverk

Runt omkring i landet finns ett antal lokala och regionala nätverk för samordningsförbunden. Medlem i nätverken är vanligtvis förbundschefer eller motsvarande. Därtill finns ett nationellt nätverk, NNS. Nätverken är ett forum för att diskutera gemensamma frågeställningar som är aktuella för förbunden, exempel på sådana frågor är ekonomi, revision, information och gemensamma kompetensutvecklingsinsatser. Kontaktuppgifter hittar du här nedan.

 

Nationella Nätverket för Samordningsförbund, NNS

NNS är språkrör och ett utvecklingsorgan för förbunden. Åttio procent av samordningsförbunden är medlemmar i NNS. Läs mer om detta nätverk via www.nnsfinsam.se

 

Samordningsförbunden i Norrland

Nätverket i Norrland består av de 12 förbunden i de fyra nordligaste länen, Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Jämtland. Nätverket träffas en gång per år och deltagare är förbundschefer/tjänstemän och styrelserepresentanter. Nätverket är ett forum för information, erfarenhetsutbyte, kunskapsutveckling och lärande i frågor som rör finansiell samordning med särskilt fokus på Norrlandsförbundens utveckling. Arbetsgrupper bestående av förbundschefer/tjänstemän bildas i specifika frågor.

Kontakt:
Stellan Berglund
Telefon: 070-589 06 53
E-post: stellan.berglund@skelleftea.se

 

Samordningsförbunden i Skåne

Nätverket består av fjorton förbundschefer/samordnare från förbund i Skåne. Mer information hittar du på förbundens gemensamma hemsida www.samordningiskane.se

Kontakt:
Janet Winslott
Telefon: 072-700 48 38
E-post: janet@finsammittskane.se

 

Samordningsförbunden i Stockholm län

Nätverket i Stockholms län består av de fem förbunden som i dagsläget finns i länet. Förbundscheferna träffas ca fem gånger per år.

Kontakt:
Elin Asplund
Telefon: 073-421 85 08
E-post: elin.asplund@huddinge.se

Ritva Widgren
Telefon: 08-606 82 41
E-post: ritva.widgren@haninge.se

 

Samordningsförbunden i Värmland/Dal

Nätverket i Värmland/Dal består av ansvariga tjänstemän/förbundschefer från länets sex förbund. Nätverket träffas cirka fyra gånger per år.

Kontakt:
Meta Fredriksson-Monfelt
Telefon: 054-540 50 44
E-post: meta.fredriksson-monfelt@karlstad.se

 

Samordningsförbunden i Väster

Nätverket i Väster består av förbundschefer från ett tjugotal samordningsförbund som sträcker sig från Halland i söder till Karlstad i norr. Nätverket träffas minst tre gånger per år.
Mer information om nätverket

Kontakt:
Tomas Rosenlundh
Telefon: 0705-61 79 79
E-post: tomas.rosenlundh@mpmail.se

Charlotte Axelsson
Telefon: 0702 - 66 69 77
E-post: charlotte.axelsson@molndal.se


Samordningsförbunden i Östra Mellansverige

Nätverket i Östra Mellansverige är inriktad för verksamma tjänstemän hos förbunden. I nätverket ingår i dagsläget 27 samordningsförbund från Dalarna, Västmanland, Örebro län, Uppsala län, Sörmland, Stockholm, Gotland, Östergötland och Kalmar län. Nätverket träffas mellan två-tre gånger per år.

Kontakt:
Jonas Wells
Telefon: 0736-498 499
E-post: jonas.wells@fagersta.se

Mötestider för nätverken

Tid och plats Nätverk Information
19 mars 2014, Göteborg Väster 2 platser finns för övriga regionala nätverk som önskar att delta. Anmälan sker via nätverkets kontaktpersoner, se ovan.
11-12 september 2014, Karlstad Östra Mellansverige 6 platser totalt finns för övriga regionala nätverk som önskar att delta. Anmälan sker via nätverkets kontaktpersoner, se ovan
24 september 2014, Göteborg Väster 2 platser finns för övriga regionala nätverk som önskar att delta. Anmälan sker via nätverkets kontaktpersoner, se ovan.
4-5 december 2014, Bohuslän Väster 2 platser finns för övriga regionala nätverk som önskar att delta. Anmälan sker via nätverkets kontaktpersoner, se ovan.

Uppdateras regelbundet med nya mötestider!

uppilUpp

Informationen publicerades 2014-03-05

 

Skriv ut
Upp |